Křepelka japonská

Křepelka japonská je ve světě považována za nejmenší druh drůbeže. Její chov nemá v naší republice dlouhou tradici.

Křepelka japonská, jak již název napovídá, pochází z Japonska. Konkrétně z jihovýchodní Asie z oblasti mezi Indočínou a Japonskem. Do Evropy se dostaly přibližně až ve 40.letech minulého století, primárně jako studijní materiál pro laboratorní pokusy. K tomuto byla bohužel předurčena malými tělesnými rozměry a relativně velkým počtem potomstva v krátkém generačním cyklu.

Křepelky v podobě, ve které je známe, mají velmi potlačené přirozené kvokání. Líhnutí kuřátek zajišťují líhně, slepičky sedí výjimečně.

Do České republiky přišly až po druhé světové válce, komerční klecové chovy se začaly objevovat v 80. letech


Typy křepelek

Křepelky se vyskytují ve dvou užitkových typech:

  1. Nosný typ  Prošel intenzivní selekcí na zvyšování produkce vajec. Živá hmotnost se pohybuje mezi 120 - 180 gramy.
  2. Masný brojlerový typ Byl vyšlechtěn na zlepšování parametrů masné užitkovosi, hmotnost dosahuje téměř dvojnásobku nosného typu, až 290 gramů.


 Snáška nosnic začíná přibližně ve věku 6-7 týdnů, s vrcholem kolem 20.-25. týdne. Roční produkce nosné křepelky může dosáhnout až 320 vajec. V několika případech jsem zaznamenala i 2 vajíčka od jedné slepičky za den.


Vajíčka mají vysokou nutriční hodnotu, ve srovnání se slepičím vajíčkem má i (poměrově k velikosti) větší žloutek. Jsou vyhledávána pro svoje prokazatelné účinky na zdraví, imunitu a vitalitu. Více o přednostech křepelčích vajíček najdete zde.